Obrať obličej k slunci a stíny budou padat za tebe
Čeština v LaTeXu
Mnoho lidí mívá v LaTeXu problém s češtinou. Především v PDF, kdy se české znaky nesází jako znaky s diakritikou, ale jako bezdiakritický znak a k tomu diakritické znaménko. Přitom řešení je tak jednoduché…
Když jsem v LaTeXu začínal, měl jsem zrovna ten samý problém. A přirozeně nevěděl, jak na něj. Kamarád mi poslal nějaká svá vysázená dílka, kde se s tímhle problémem nepotýkal, což mi dodalo motivaci a rozebral jsem jeho zdrojáky, abych zjistil, kde je to kouzlo, které udělá z písmena a háčku písmeno s háčkem.
Podařilo se, a tak jsem si udělal minimalistický LaTeXový dokument, který se sází správně česky. Dávám ho zde všem k dispozici, protože se hodí, když už se člověku dostane do ruky LaTeXové PDF někoho jiného, aby z něj šel text vykopírovat bez problémů. :c)
První dva řádky netřeba komentovat – zkrátka základ dokumentu a určení kódování, ve kterém píšeme. Pak následují právě ty dva klíčové řádky. Zdůrazňuji, že jsou potřeba oba dva. První zařídí právě to sloučení znaků a diakritických znamének a druhý u mě zabraňuje, aby se mi text vykopírovával ve formě jakýchsi paznaků, kterým nerozumím (pro názornost si ho můžete zkusit zakomentovat a vyzkoušet si to sami ;c)).
musím doporučit Rybičku, na LaTeX mi to dost pomohlo (púolopaticky vysvětlení co a jak a leckdy i proč vlastně, oproti oficiální dokumentaci). Výborný do začátku, dobrá reference i později
V Gentoo i na Fedoře mi to LaTeX vygeneruje korektně. Pak teoreticky může mít vliv i prohlížeč PDF – osobně používám Evince. V této kombinaci dostanu výsledek popisovaný v článku.
Jak přidat komentář? E-mailem! :·) Na komentare -zavináč- mujmalysvet -tečka- cz – do předmětu „Komentář: Čeština v LaTeXu“. Připojit můžete i svou přezdívku a domovskou stránku.